Filma IEVAINOTAIS JĀTNIEKS

3. marts
16.00
Kamerzāle

 

 

 

 

 

 

 

Biedrības namā būs skatāma scenārija autores, režisores un producentes Ilonas Brūveres pilnmetrāžas dokumentālā spēlfilma “Ievainotais jātnieks”. Filma balstās uz dokumentāliem Kārļa Zāles dzīves faktiem un Brīvības pieminekļa celtniecības dokumentācijas materiāliem, sniedzot ieskatu laikmetam raksturīgajā politiskajā un sociālajā ainā, ieskicējot kultūras un mākslas personības un tā laika ideālus.

Kārlis Zāle ir uzskatāms par liepājnieku, jo visu savu bērnību un agrīno jaunību – vairāk nekā divdesmit gadus – viņš aizvadījis Liepājā, kurā arī viņš nolēmis kļūt par tēlnieku. Filmā īpaša sižeta līnija veltīta tēlnieku Kārļa Zāles un Teodora Zaļkalna sarakstei un Brīvības pieminekļa metu konkursa norisei, kas izraisa nesaskaņas mākslinieku vidū un vieno latviešus ziedot naudu pieminekļa celtniecībai. Īpaša uzmanība scenārijā veltīta tēlnieka Kārļa Zāles personībai, kuru filmā atveido Valmieras teātra aktieris Imants Strads.

Brīvības piemineklis ir Kārļa Zāles dzimtenes mīlestības apliecinājums, kas pastāvēs, kamēr vien būs un paliks Latvijas valsts. Kārlis Zāle ar viņam raksturīgo monumentālo tvērienu dzīvi redz lielās, spēcīgās līnijās, tāpat kā tēlniecību, kas prasa daudz vitāla spēka un uzdrīkstēšanās. “Filma stimulē sabiedrību domāt par lielām personībām un lieliem mērķiem, tā rāda, kas patiesībā esam un kādu vēlamies redzēt nākamo simtgadi,” saka filmas konsultante, mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.

“Ievainotais jātnieks” ir filmu studijas “Kinolats” un Ilonas Brūveres jaunākā filma, uzņemta Rīgā un Florencē, piemērojot filmēšanas vietas tēlnieka Kārļa Zāles darbnīcu atmosfērai. Dokumentālais filmas materiāls piedāvā unikālus Brīvības pieminekļa kadrus. “Ja filma būtu balstīta tikai uz dokumentālajiem materiāliem, un mēs neieviestu šos arhīva kadrus, – tad filma par Zāli nemaz nevarētu būt, jo nav arhīvā vairāk par diviem kadriem par tēlnieku Zāli. Man personībās saista tie cilvēki, kuri dzīvo kaislīgi, un Zāle ir tāds cilvēks bijis. Par to liecina vairākas leģendas. Mēs esam mēģinājuši par viņa dzīvi tā arī stāstīt. Kaislīgi nozīmē – dzīvot pa īstam, viņš grib visur būt,” piebilst Ilona Brūvere.

Lomās: Imants Strads, Dārta Daneviča, Mārtiņš Brūveris, Ieva Aleksandrova-Eklone, Marta Grase, Dainis Gaidelis, Lauris Subatnieks un citi.

 

Biļetes uz filmas seansu iespējams iegādāties Liepājas Latviešu biedrības nama kasē. Biļešu cena - 2,00 EUR.